Каква сума за компенсации за скъпия ток ще получите?

Малките производители на енергия от ВЕИ в шок от новата методика

Когато малките производители на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) инвестираха в изграждането на своите централи, не бяха заложили в своя бизнес план подобно предизвикателство като новата Методика за изчисление на цените за балансиращата енергия.

Въведена от Комисията по енергийно и водно регулиране през май 2024 г., тя доведе до рекордно по-високи цени за балансиране, които непредвидено увеличават оперативните разходи на ВЕИ производителите. В настоящите условия те се оказват неконкурентноспособни на свободния пазар. С по-малките им финансови възможности да поемат рискове в сравнение с големите енергийни компании, за тях увеличението на разходите за балансиране е особено тежко. Ако не успеят да покрият новите цени за балансиране, някои от тях може да фалират.

Планирането на инвестиции в тази сфера в момента е невъзможно, което ще се отрази негативно на дългосрочното развитие на ВЕИ проекти у нас. Част от увеличените цени може да се прехвърлят през търговците и към крайните клиенти, което пък ще се отрази и на цялостната обществена подкрепа за ВЕИ сектора.

На този фон е възможно в следващите дни да се обявят регулаторни мерки за смекчаване на ефектите от прилагането на новата Методика и за подкрепа на малките производители на енергия от ВЕИ. Такава заявка подаде и КЕВР на интернет страница, на която вчера в късния следобед бе публикувано съобщение, че ще бъде извършен анализ на възможните варианти за разрешаване на създалата се ситуация с екстремно високите цени на пазара на балансираща електроенергия.

На свой ред малките производители трябва да търсят дългосрочни и стабилни решения като например обединяване помежду им с цел договаряне на по-добри условия за изкупуването на произвежданата от тях електроенергия.

Още по темата: Колко ни струва промяната в методиката на КЕВР за цените на балансираната енергия