Каква сума за компенсации можете да очаквате и кога ще ги получите?

Компенсациите за високите цени на тока се завръщат

Когато средномесечната борсова цена на електроенергията надскочи 180 лв./МВтч, потребителите ще бъдат компенсирани за разликата. Връщането към мерките за подпомагане на бизнеса при високи цени на електрическата енергия се гласува от парламента и одобри от Министерски съвет след поредица от рекордни стойности на борсовата цена на тока, отчетени през юли.

Кога се прилагат мерки за компенсации

Тази програма за компенсации ще бъде валидна от 1 юли до 31 декември 2024 г. и ще се прилага за месеците, в които реалната средномесечна борсова цена на сегмента “Ден напред” на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) надскача базовата цена в размер на 180 лв./МВтч.

Подобни механизми за смекчаване на последиците от високите цени на тока за бизнеса се използваха в продължение на 18 месеца по време на енергийната криза - от 1 октомври 2021 до 31 март 2023 г. В последната си фаза програмата се прилагаше, когато реалните средномесечни борсови цени на електроенергията надскачаха прага от 200 лв./МВтч за сегмент “Ден напред” на БНЕБ.

След приключването й през март миналата година таванът на компенсацията от 200 лв./МВтч бе надхвърлен само два пъти - през октомври и през ноември 2023 г., когато средните цени на борсата достигнаха съответно 201 лв./МВтч и 209 лв./МВтч. Ако обаче през целия период след 31 март 2023 г. мерките бяха валидни и таванът за компенсации бе с базова цена от 180 лв./МВтч, тогава бизнесът щеше да получава помощи още през миналата година за месеците април (193 лв./МВтч), юли (189 лв./МВтч), август (198 лв./МВтч), септември (199 лв./МВтч) и за юни 2024 г. (192 лв./МВтч).

Компенсациите за високите цени на тока – да бъдат или да не бъдат?

Защо мерките се гласуваха от депутатите точно сега

След като през този месец бяха отчетени рекордно високи борсови цени на електроенергията, Асоциацията на организациите на българските работодатели поиска спешно да се въведат мерки за компенсиране на бизнесите. При настоящата политически нестабилна ситуация в страната и възможността през есента да бъдат насрочени нови избори, парламентът гласува, а правителството прие държавата да се намеси за регулиране на свободния енергиен пазар при ценови нива на електроенергията, които заплашват конкурентоспособността на българските икономика и индустрия.

Рекордите в потреблението и цените напомниха за енергийната криза

Кой получава компенсации

Мерките касаят само стопанските потребители на електроенергия, които са на свободния енергиен пазар. Kрайната цена на тока, която те плащат, се формира от:

  • Мрежови тарифи и задължения към обществото, които се определят от държавния енергиен регулатор - Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР)

  • Енергийна компонента - фиксирана или променлива (динамична), която най-често е обвързана с нивата на БНЕБ плюс надбавка на търговеца на електроенергия и се определя в зависимост от профила, обема потребление и типа клиент.

  • Данъци - 20% Данък добавена стойност и 1 EUR/MWh

Само енергийната компонента в крайната цена на електроенергията може да се договаря от потребителите - те могат да избират оптимален план за доставка на електроенергия от страна на търговците. За тази цел могат да сравняват оферти на различни доставчици с калкулатора на elca.bg, както и да потърсят помощ от експертите ни.

Потърсете оферти за ток

кВтч./мес.

Не знам каква е консумацията

Какви са ефектите от прилагането на мерки за компенсации

Ефектите на програмата за компенсации за високите цени на електроенергията от 1 октомври 2021 г. до 31 март 2023 г. бяха изследвани с национално допитване сред българския бизнес, проведено от Министерство на енергетиката и elca.bg през юли и август 2023 г. Резултатите от проучването показаха, че мерките за подпомагане на компаниите да се справят с високите цени на електроенергията са намалили негативните последици върху бизнеса. Те са осигурили възможност да бъде ограничено също и поскъпването на мрежовите услуги за всички крайни потребители при запазване на финансовата стабилност на операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи.

Резултати от проучването относно ефектите от програмата за компенсации за високите цени на електроенергията