Каква сума за компенсации можете да очаквате и кога ще ги получите?

Компенсациите са държавна намеса на пазара и трябва ЕК да ги одобри

Въпреки че решението за компенсациите на бизнеса за високите цени на електроенергията бе гласувано от Министерски съвет на 31 юли, потребителите изненадващо не откриха в юлските си фактури. Помощта е за разходите на фирмите за ток над определената от депутатите базова цена от 180 лв./МВтч. Тъй като за изминалия месец средната борсова цена на пазарен сегмент Ден напред на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) е 267 лв./МВтч, компенсациите следва да се изплатят от Фонд Сигурност на електроенергийната система. Това обаче трябва да бъде одобрено от Европейската комисия (ЕК), тъй като в момента няма регламент, който позволява подобна държавна намеса на свободния пазар, която засяга най-вече тавана на приходите на енергийните производители.

Кога бизнесите ще получат своите компенсации

Възможно е одобрението на това решение от страна на ЕК да отнеме няколко месеца или изобщо да не бъде дадено. Липсата на енергийни реформи и отлагането на либерализацията на пазара за битовите потребители на електроенергия може да доведат именно до такъв изход при разглеждане нотификацията за механизма за компенсации, изпратена от Министерство на енергетиката.

elca.bg следи въпроса и ще информира за развитието му всички, които са заинтересовани и ни предоставят свои контакти: https://bit.ly/3SGUKT9

Мерките за подпомагане на бизнеса при високи цени на електроенергията се прилагаха в продължение на 18 месеца по време на енергийната криза от 1 октомври 2021 до 31 март 2023 г. Тогава фирмите оцениха позитивно ефектите им в национално проучване, проведено от Министерство на енергетиката и elca.bg. По отношение на развитието на пазара обаче тези механизми доведоха до намаляване на конкурентните оферти за доставка на електроенергия, на сключването на дългосрочни договори, както и на стимулите за инвестиции.

Повече информация по темата: Компенсациите за високите цени на тока се завръщат

Резултати от проучването относно ефектите от програмите за компенсации за високите цени на електроенергията 2021-2023