Каква сума за компенсации можете да очаквате и кога ще ги получите?

Колко ни струва промяната в методиката на КЕВР за цените на балансиращата енергия

Увеличението на разходите за балансиране изправи всички малки производители на електроенергия от възобновяеми източници (ВИ) пред фалит. Изчислени по новата методика, въведена през май 2024 г. от Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР), цените на независимия преносен оператор ЕСО АД за недостиг и излишък на електроенергия варират до рекордно високи нива от 6,342.00 лв./МВтч и съответно -2,684.50 лв./МВтч. Разходите за балансиране вече надхвърлят 30% от общите разходи за електроенергия спрямо предишните 4-5% и в този смисъл представляват непредвиден и необезпечен търговски риск. За да останат жизнеспособни и да продължат за изпълняват задълженията си към крайните потребители, търговците на електроенергия - координатори на балансиращи групи, са принудени да префактурират разходите за балансиране изцяло върху производителите – членове на техните балансиращи групи. За съжаление, с предприемането на това действие от страна на търговците на електроенергия не е сигурно, че ще се предотврати потенциалната поредица от фалити в сектора.

Ако фалират компании в сектора, какво става с техните клиенти

Тези непредвидими и екстремни цени за балансиране създават нестабилност и несигурност на свободния енергиен пазар. Малките производители на енергия от ВИ нямат възможност да поемат огромните разходи за балансиране и ще бъдат принудени да прекратят дейността си, което като следствие ще доведе и до риск за нормалното управление на електроенергийната система.

Ако координаторите на балансиращи групи не могат да изпълнят задълженията си за балансиране в съответните балансиращи групи, поради екстремно високите нива на цените за недостиг и излишък, то те ще бъдат принудени да увеличат цените на крайните си клиенти или още по-драстично - да прекратят дейността си, като следствие на което техните клиенти ще „изпаднат“ на т. нар. „Доставчик последна инстанция“ (ДПИ), който е задължен да обслужва потребители, които нямат договор с търговец на електроенергия на свободния пазар.

В тази ситуация клиентите при ДПИ - и нови, и досегашни - ще бъдат особено уязвими. ДПИ също ще трябва да покрият високите разходи за балансиране чрез увеличаване на цените, начислявани на потребителите.

Какъв е изходът от създалата се ситуация

Възможни решения на създалата се ситуация са в три посоки:

  1. Разбира се, Държавата, в лицето на КЕВР и МЕ, трябва да изследва причините за описания ефект от прилагането на новата Методика и ако установи пропуски, то същите трябва да бъдат коригирани или да бъдат дадени указания към участниците на пазара, така че прилагането на новата методика да не предизвиква възникналите катаклизми. От КЕВР вече съобщиха, че до края на следващата седмица, с което възникналият проблем да бъде разрешен по по-справедлив начин за разпределение на разходите за балансираща електроенергия между всички участници на пазара.

  2. Осъзнавайки спецификата на сектора, в който осъществяват бизнеса си, малките производители от ВИ трябва да обединят усилията си и да координират действията си в процеса по договаряне на условията на договорите с координаторите на балансиращи групи, както и обединени да участват активно в създаването на правилата в сектора. За ефективното изпълнение на тази задача за тях е най-добре да получат и използват подкрепа от експерти, работещи и познаващи пазара на електроенергия.

  • 3. Крайните потребители на ток, осъзнавайки, че в крайна сметка всяко сътресение в системата неминуемо ще бъде пренесено към тях, трябва да използват възможностите и правата, с които разполагат на либерализирания пазар на електроенергия. Те следва да търсят по-добри договорни условия, за да намалят разходите си за електроенергия. За тази цел могат да използват възможностите на нашата дигитална платформа www.elca.bg, където могат да сравнят своите актуални сметки за ток с офертите на търговците за електроенергия и да изберат най-подходящата за тях.