Каква сума за компенсации за скъпия ток ще получите?

114 лв./мВтч струва токът за фирмите през април, 127 лв./мВтч плащат домакинствата

През последните три месеца цените на електроенергията за бизнеса са сравними с тези за домакинствата. Това е необичайно, тъй като стопанските потребители са на свободния пазар, а битовите - на регулирания. Домакинствата плащат за електричество средно по 127 лв./мВтч на месец на база цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 1 юли 2023 г. А електроенергията на пазара на стопанските потребители се е търгувала на средна цена в сегмент “Ден напред” на Българската независима енергийна борса съответно 114 лв./мВтч за април, 126 лв./мВтч. за март и 137 лв. - за февруари.

Тези данни показват, че свободният енергиен пазар наистина работи в полза на своите потребители и в момента предлага сходни или по-добри цени от регулирания.

На фона на поевтиняването на електроенергията през последните месеци Комисията за енергийно и водно регулиране прие окончателно промените в Закона за енергетиката, според които либерализацията за битовите потребители ще започне от 1 юли 2025 г. с преходен период и промени на пазара на едро. Това е една година по-късно от срока, който парламентът прие през октомври миналата година, но шест месеца по-късно отново отложи. Това удължаване на процеса засега не засяга крайния срок за пълна либерализация на енергийния пазар у нас, който е 1 януари 2026, включително за битовите потребители.

Какви са изводите от факта, че на свободния пазар фирмите плащат електроенергия на цени, сравними с регулираните от държавата цени за домакинствата:

  1. Конкуренцията между търговците на електроенергия на либерализирания пазар води до намаление на цените за потребителите и в момента това е в полза само за стопанските потребители

  2. Възможността да се избират най-изгодните оферти за доставка на ток и да се сменя доставчика му позволява да се спестяват пари от сметките за електричество.

  3. За да привлекат и задържат своите клиенти, доставчиците се стремят да предлагат не само конкурентни цени, но и по-гъвкави договорни условия, както и по-добро обслужване.

  4. Сравнимите цени между пазарите показват зрялост и конкурентоспособност на свободния пазар на електроенергия, които след пълната либерализация ще допринесат за по-добри условия за всички потребители - и стопански, и битови.

След 1 юли 2025 г. домакинствата, които сега се страхуват да излязат на свободния пазар на ток, ще могат да извлекат няколко ползи:

  • Участието им в свободния пазар ще насърчи повече конкуренция между доставчиците на електроенергия, което обикновено води до по-добри цени и по-качествени услуги за потребителите.

  • Отпадането на “обществения доставчик на електрическа енергия” ще им позволи да се възползват от възможността да избират измежду различни тарифни планове и доставчици, което винаги води до по-изгодни цени и по-добро обслужване. На свободния пазар домакинствата ще могат да договарят с доставчиците на електроенергия подходящи за тях условия, включително по-добри цени.

  • Когато домакинствата могат да избират доставчик на електроенергия с по-ниски цени или по-добри тарифни планове на свободния пазар, те могат да спестят значително на своите сметки за електричество.

  • Излизането на битовите потребители на свободния пазар ще повиши тяхната информираност относно цените и условията за доставка на електроенергия.

В момента всички тези ползи работят за фирмите в България, които са на свободния пазар още от 1 октомври 2020 г. Две години по-късно за тяхно улеснение при договарянето на доставките на електроенергия се появи онлайн платформата elca.bg, която им позволява безплатно да намерят и сравнят оферти за ток от различни доставчици и договор с този, който им предлага по-подходяща оферта. След сключване на договор с доставчик elca.bg продължава да следи за клиентите си изпълнението на договорните условия и да ги консултира при промени на пазара.

След 1 юли 2025 г. домакинствата също ще могат да използват платформата, за да извличат за себе си всички възможни предимства за тях като потребители на свободния енергиен пазар.